Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego
i innych zwolenników WOLNOŚCI
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Artykuł o liberaliźmie. Ciekawy a nie od UPR-owca

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna -> Ideologia, religia, światopogląd
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bercikx83
Gość






PostWysłany: Pon 4:50, 12 Maj 2008    Temat postu: Artykuł o liberaliźmie. Ciekawy a nie od UPR-owca

i to jest pocieszające
[link widoczny dla zalogowanych]

Paweł Juś - Czym jest liberalizm

Cytat:
Jeżeli chodzi o termin liberalizm, to pod tym słowem wymieszało się wiele pojęć. Od lewackich nieetycznych zapędów po wolnorynkową myśl gospodarczą. Jeżeli miałbym powiedzieć dobrze o liberalizmie, to tylko w sensie myśli wolnorynkowej, zresztą tak rozumiem liberalizm, bo etymologia tego terminu wywodzi się od wolności, a nie może być wolnością coś, co jest antyludzkie.

Liberalizm, jeszcze ku uściśleniu dodam, że chodzi mi cały czas o liberalizm gospodarczy, to jedyny system prowadzący do powszechnego dobrobytu. Do tej pory ludzkość nie wymyśliła nic lepszego niż wolny rynek. I choć wolny rynek nigdzie na świecie nie istnieje w czystej postaci, to nietrudno zauważyć, że tam gdzie do niego bliżej, tam żyje się ludziom lepiej.

Obecne ustroje gospodarcze są de facto mieszankami socjalistyczno-liberalnymi, jednak w tych państwach, w których postawiono na wolność gospodarczą, szybciej rośnie PKB. Obecnie jednym z najwolniej rozwijających się państw Europy są Niemcy, które przez lata poszukiwały tzw. "trzeciej drogi". Niektórzy wciąż wierzą w "społeczną gospodarkę rynkową" Smile Państwa, nawet te w Europie, o niższych podatkach, szybko przyciągają kapitał i błyskawicznie bogacą się, dobrym przykładem jest tu Irlandia.

W Polsce liberalizmem nazwano cwaniactwo i chamstwo. Jeżeli to miałoby być liberalizmem, to dziękuję! Stworzono u nas ustrój chaotyczny, łączący układy z pieniędzmi. Nie idą do góry dobrzy, ale ludzie mający giętkie kręgosłupy i łokcie. To dobrze widać w polityce i wielkim biznesie. Prędzej czy później rynek jednak to zweryfikuje, a mury runą i pogrzebią stary świat - cytat z Jacka Kaczmarskiego.

Obecnie w Polsce trzeba zbudować nową gospodarkę opartą na zasadach wolnorynkowych, oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe, a nie wymyślać kosmiczne pomysły jak jeden dżentelmen w muszce Smile

Liberalizm w Polsce wielu ludziom kojarzy się z wyzyskiem i uciskiem ze strony silniejszych. Taki obraz wolnego rynku kształtują też czasem niektórzy przedsiębiorcy źle traktujący pracowników czy partnerów gospodarczych.

Ci, którzy często mówią o liberalizmie gospodarczym, tak naprawdę nie wiedzą, czym on jest. Sami dobrze sobie żyją w obecnym kołchozie, ale kiedy trzeba błysnąć, to są pierwsi i absolutnie nie mam tu na myśli wspomnianego pana w muszce Smile

Liberalizm jest ustrojem tych, którzy chcą pracować, rozwijać się, a nie żyć na czyjś koszt. Jeżeli Polska nie otrząśnie się z tego socjalistycznego zniewolenia, to dalej będzie brnąć w ślepą uliczkę. Słowenia poszła do przodu, już ma nawet PKB chyba wyższy od Portugalii, Czechy też przed nami, nawet taka Słowacja przyciąga więcej inwestycji od Polski. Niedługo Rumunia nas prześcignie.

Pierwsze, co trzeba tu zrobić w obszarze gospodarki, to zwolnić połowę urzędników, zmniejszyć administrację rządową i samorządową, liczbę posłów etc. Tu budżet miałby liczne oszczędności i wtedy można byłoby obniżyć radykalnie podatki, prowadząc do przyśpieszenia w gospodarce.

Teraz, kiedy mamy globalizację, liberalizm jest skutecznym narzędziem przyciągania kapitału, również tego spekulacyjnego. Pieniądze dzisiaj przenosi się w kilka sekund z Tokio do Europy. Tam inwestorzy wycofują kapitał, który za kilka godzin krąży już na WGPW.

Wiele osób uważa, że socjalistyczne i zbiurokratyzowane państwo to coś normalnego, bo na Zachodzie jest podobnie. Czy my mamy kopiować błędy Zachodu?! Estonia to kraj, w którym przemian dokonali młodzi ludzie. Mart Laar, ówczesny premier Estonii, miał zaledwie 32 lata! To dzięki niemu Estonia w rankingu "The Wall Street Journal" oceniającym liberalizację poszczególnych gospodarek zajęła czwarte miejsce na 150. Dzisiaj Estonia, ongiś okupowana przez ZSRR, jest krajem bogatszym od Polski.

Przeciwników liberalizmu gospodarczego zapytam retorycznie - jeżeli nie on, to co?! Trzeciej drogi nie ma! Socjalizm, każdy wie, do czego to prowadzi. U nas wmawia się ludziom, że jest liberalizm, tymczasem to, co u nas jest, to quasi Jugosławia II. Dlaczego quasi Jugosławia II?!

W Jugosławii rządzonej przez Tito była czekolada, Chorwaci jeździli na roboty do RFN, a więc w tym kołchozie były pewne elementy rynkowe, ale był reżim. Obecnie w Polsce nie ma reżimu i dlatego to słowo "quasi", natomiast jest dalej socjalizm. Mimo że w dawnej Jugosławii była czekolada, to chyba nikt nie powie, że był to kraj kapitalistyczny, i to nie tylko z powodu komunistycznego, antyludzkiego reżimu.

PS
Niniejszy artykuł nie ma charakteru rekomendacji inwestycyjnej, a autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte pod jego wpływem. W razie pytań dotyczących giełdy można do mnie mailować.

[link widoczny dla zalogowanych]

Nigdy nie zaszkodzi wkleić tekst z linku (który potem może wygasnąć) Wink Tekst wędruje do działu "Artykuły", gdzie być powinien.
~Noka
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Turin




Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 625
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 64 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Z frontu walki o wolność. Kraków/Strzyżów

PostWysłany: Pon 5:46, 12 Maj 2008    Temat postu:

Argumentacja wzorcowa par excellence. Chcę więcej! Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rafael
Gość






PostWysłany: Pon 6:22, 12 Maj 2008    Temat postu:

Cytat:
Obecnie w Polsce trzeba zbudować nową gospodarkę opartą na zasadach wolnorynkowych, oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe, a nie wymyślać kosmiczne pomysły jak jeden dżentelmen w muszce Smile

Smile
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bździech
Gość






PostWysłany: Pon 7:10, 12 Maj 2008    Temat postu:

Tekst napisany jak dla debila, czyli publicystyka dla ludzi przeglądających o2 pudelka i pardon. Dobrze, że takie teksty się pojawiają, niech sobie je ludzie czytają, ale stanowią one obrazę dla inteligencji większości użytkowników mikke.fora.pl Smile
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna -> Ideologia, religia, światopogląd Wszystkie czasy w strefie GMT - 3.5 Godziny
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin