Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego
i innych zwolenników WOLNOŚCI
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cała prawda o słynnym drzewie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna -> Ideologia, religia, światopogląd
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
reod
Gość






PostWysłany: Śro 10:31, 18 Cze 2008    Temat postu: Cała prawda o słynnym drzewie

Mówił o nim Cejrowski, mówił Korwin:
Cytat:

Właściciele działek – osoby fizyczne bądź prawne – na terenie swoich nieruchomości nie mogą postępować dowolnie. Dotyczy to nie tylko przepisów prawa budowlanego, ale też kwestii ochrony przyrody.

Zgodnie z polskim prawodawstwem, władający nieruchomością (właściciele, użytkownicy wieczyści, zarządcy, dzierżawcy) obowiązani są do utrzymywania we właściwym stanie drzew oraz krzewów rosnących na terenach będących w ich władaniu. Jeśli na terenie nieruchomości prowadzone są jakieś roboty budowlane, należy uważać, aby nie uszkodzić rosnących w pobliżu drzew i krzewów. W przeciwnym razie mogą być nałożone dotkliwe kary. Warto zauważyć także, że zgodnie z przepisami o ochronie przyrody, w większości wypadków zabrania się samowolnego wycinania drzew i krzewów.


Kiedy ścinać drzewa i krzewy?




Najlepiej ścinać drzewa i krzewy w okresie ich spoczynku, czyli od jesieni do wiosny. Powodów ku temu jest kilka:

· zakończył się okres lęgowy ptaków (Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra środowiska z 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, zakazuje się usuwania gniazd ptasich z terenów zieleni w okresie od dnia 1 marca do 15 października),

· drzewo, w którym nie krążą soki, jest znacznie lżejsze – mniej wysiłku trzeba więc będzie włożyć w jego ścięcie i uprzątnięcie,

· drewno z takiego drzewa jest wyższej jakości – zarówno jako budulec, jak i opał;

· po wycięciu drzewa liściastego będzie mniej sprzątania, bo mniejsza jest objętość odpadów. Sprawi to, że niższe staną się koszty wywozu gałęzi na składowisko.



Co na to prawo?



Na usunięcie drzew lub krzewów, nawet uschniętych, chorych czy tzw. samosiejek, z reguły potrzebna jest urzędowa zgoda. Na prywatnej posesji zrobisz to bez opłat, ale zezwolenie musisz mieć.

Kto wydaje zezwolenie na wycinkę?

· Wycięcie drzew starszych niż pięcioletnie wymaga uzyskania urzędowego zezwolenia. Wydają je wójt, burmistrz albo prezydent miasta na wniosek posiadacza nieruchomości.

· Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

· Wycięcie drzewa na terenie parku narodowego lub rezerwatu przyrody wymaga uzyskania zgody odpowiednio dyrektora parku narodowego albo organu, który uznał dany obszar za rezerwat przyrody.

· Zezwolenie na usunięcie drzewa na nieruchomości położonej na obszarze leśnym trzeba uzyskać od dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.


We wniosku o zezwolenie na wycięcie drzew trzeba podać:

· imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza oraz właściciela nieruchomości;

· tytuł prawny władania nieruchomością (jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości, musi dołączyć zgodę właściciela);

· nazwę gatunku drzewa lub krzewu;

· obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;

· przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;

· przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;

· wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte drzewa lub krzewy.



Uwaga! Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w inne miejsce lub zasadzenia innej roślinności.



Kiedy można wycinać drzewa i krzewy bez zezwolenia?




Bez zezwolenia można wycinać drzewa i krzewy:

· owocowe na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową. (Wycięcie drzew owocowych rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody wymaga uzyskania zgody właściwego organu.)

· rosnące na plantacjach drzew i krzewów,

· których wiek nie przekracza pięciu lat,

· usuwane w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych,

· niszczące nawierzchnię dróg lub ograniczające widoczność na drodze, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,

· usuwane na podstawie decyzji właściwego organu z wałów przeciwpowodziowych,

· utrudniające widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniające eksploatację urządzeń kolejowych albo powodujące tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwane na podstawie decyzji właściwego organu,

· stanowiące przeszkody lotnicze, usuwane na podstawie decyzji właściwego organu.



Ile to kosztuje?




Osoby fizyczne, które uzyskały zezwolenie, na ogół nie muszą płacić za wycięcie drzew na swojej posesji. Opłaty wnosi się jednak wówczas, gdy osoba fizyczna usuwa zieleń na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na działce, która w planie zagospodarowania jest przeznaczona pod budowę, można bez ponoszenia opłat usunąć drzewa na powierzchni nie większej niż 450 mkw., ale maksymalnie do 20 proc. powierzchni działki.

Nie płaci się za wycinkę także wtedy, gdy:

· drzewa są usuwane w związku z odnową i pielęgnacją drzewostanu na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,

· drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach,

· drzewa zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, kolejowego albo żeglugi,

· drzewa przeszkadzają w przebudowie dróg publicznych i linii kolejowych,

· drzewa wyrosły lub posadzono je na nieruchomości już po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane,

· chodzi o zabiegi pielęgnacyjne na terenach zieleni komunalnej, parków gminnych, ogrodów działkowych i zadrzewień,

· drzewa obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie (z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości – czyli nie wtedy, gdy ktoś np. celowo ociosał pień, by drzewo obumarło),

· wycięte mają zostać topole o obwodzie pnia powyżej 100 cm, które nie należą do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym innymi gatunkami,

· usunięcie wynika z potrzeb ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych,

· drzewa mają być wycięte z grobli stawów rybnych,

· usunięcie było niezbędne i związane z regulacją oraz utrzymaniem koryt rzek, wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu zasobów wodnych oraz ochronie przeciwpowodziowej.

Czasami urzędnik ustali wprawdzie opłatę za wycięcie (np. właściciel domu jednorodzinnego dobudowuje do niego pomieszczenie, w którym zamierza prowadzić działalność gospodarczą, i wymaga to wycinki drzew), ale odroczy jej płacenie. Stanie się tak wtedy, gdy drzewa bądź krzewy nie muszą być wycięte, tylko mogą zostać przesadzone w inne miejsce. Z reguły będzie to dotyczyć stosunkowo młodych roślin. Innym sposobem, który może odroczyć płacenie za wycięcie, jest posadzenie nowych drzew. O takiej możliwości decyduje wójt, burmistrz lub prezydent (o ile jest gdzie posadzić rośliny). Opłatę odracza się wówczas na trzy lata. Jeżeli przez ten czas nowe nasadzenia bądź przesadzone drzewa przeżyją, to opłata zostanie umorzona. Czasami stanie się tak także wtedy, gdy rośliny zginą, ale nie z winy posiadacza nieruchomości występującego o zezwolenie (np. wyrwie je silna wichura).

W jaki sposób ustala się opłaty?



Opłatę za usunięcie drzew ustala się na podstawie stawki zależnej od obwodu pnia oraz rodzaju i gatunku drzewa. Stawki określa minister środowiska. Są też dodatkowe współczynniki różnicujące opłatę w zależności od obwodu pnia. Generalnie zasada jest taka: im grubsze drzewa, tym wyższy współczynnik. Natomiast w odniesieniu do krzewów stawka jest jednakowa i zależy tylko od wielkości zakrzewionej powierzchni. W 2008 r. wynosi 217,32 zł za metr kwadratowy usuniętych krzaków.

Uwaga! Jeżeli drzewo rozwidla się na wysokości mniejszej niż 130 cm, opłatę za każdy pień liczy się odrębnie.

Są też miejsca, w których usunięcie drzew kosztuje drożej, i to o 100 proc. Chodzi o drzewa usuwane na terenie uzdrowisk, obszarów ochrony uzdrowiskowej, terenów zieleni i nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.

Wysokość opłat wójt, burmistrz czy prezydent miasta określają w zezwoleniu. Nie robią tego jednak wyłącznie na podstawie informacji od wnioskodawcy – urzędnik gminny bądź miejski osobiście sprawdza wymiary przeznaczonych do wycinki drzew na posesji. Podanie, więc zaniżonych wielkości niewiele daje.

Od decyzji dotyczącej wydania zezwolenia na wycięcie czy od ustalonej opłaty można się odwołać. Odwołanie składa się do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji za pośrednictwem urzędu, w którym składany był wniosek.

Sankcje za wycięcie drzewa lub krzewów bez zezwolenia


Poważnie się zastanów zanim zdecydujesz się ściąć drzewo bez zezwolenia - kara wynosi trzykrotność zwykłej opłaty za usunięcie. A jest ona bardzo wysoka i uzależniona od rodzaju drzewa oraz obwodu pnia mierzonego na wysokości 130cm. Czasami posiadacze nieruchomości usiłują sprzątnąć zniszczone bądź wycięte drzewa, tak żeby urząd się nie dowiedział, jakiej były wielkości. Ustawodawca przewidział jednak i takie zachowania. Zgodnie z art. 89 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody, gdy ustalenie obwodu lub gatunku zniszczonego lub wyciętego bez zezwolenia drzewa jest niemożliwe (nie ma ani kłody, ani śladu po pniu), dane do wyliczenia kary ustala się na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego (m.in. posiłkując się zeznaniami sąsiadów). Dodatkowo powiększa się też wtedy karę o 50 proc.

Przepisy o ochronie przyrody przewidują srogie kary, i to nie tylko za nielegalne wycięcie drzewa. Zapłacić trzeba będzie m.in. za:

· zniszczenie zieleni, drzew lub krzewów spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych albo nieodpowiednim wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych,

· zastosowanie środków chemicznych, które zaszkodziły roślinności,

· usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia,

· zniszczenie spowodowane niewłaściwą pielęgnacją terenów zieleni, zadrzewień, drzew lub krzewów.



Opracowała: Iwona Raszeja-Ossowska

Podstawa prawna:

· Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. nr 92, poz. 880 z późniejszymi zmianami)

· Rozporządzenie Ministra Środowiska z 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. z dnia 11 października 2004 r. Nr 220, poz. 2237)

· Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu nakładania administracyjnych kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni, zadrzewień albo drzew lub krzewów (Dz. U. z dnia 20 października 2004r.Nr 219, poz. 2229)

· Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 16 października 2007r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar za niszczenie zieleni na rok 2008 (Monitor Polski Nr 77 z 2007 r. , poz. 828)


[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzyyysiek
Gość






PostWysłany: Czw 0:10, 19 Cze 2008    Temat postu:

ale przyrode trzeba chronic.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna -> Ideologia, religia, światopogląd Wszystkie czasy w strefie GMT - 3.5 Godziny
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin