Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego
i innych zwolenników WOLNOŚCI
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowoczesna ekonomia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna -> Ideologia, religia, światopogląd
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 10:15, 01 Sie 2008    Temat postu: Nowoczesna ekonomia

Miałem juz otym napisać, ale nigdy nie zebrałem sił. Ale ta kupa ekonomicznych brenia przeważyła szalę.

Cytat:
Bardzo niski wzrost gospodarczy i wysoka inflacja to najgorszy scenariusz dla światowej gospodarki. Obecnie mają z nim do czynienia kraje rozwinięte, co potwierdziły czwartkowe dane napływające ze Stanów Zjednoczonych oraz strefy euro. Ekonomiści uważają, że druga połowa roku może być gorsza od pierwszej. Cała nadzieja w tym, że ze względu na niższe ceny ropy inflacja spadnie, a banki centralne obniżą stopy procentowe.

Najnowsze dane pokazują, że w USA wzrost gospodarczy był niższy od prognoz – w drugim kwartale wyniósł 1,9 proc. rok do roku, po wzroście o 0,9 proc. w pierwszym. Gorsze od oczekiwań okazały się też dane z rynku pracy. Liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 44 tys. do 448 tys. wobec oczekiwanych 393 tys. – Amerykańska gospodarka jest słaba i taka pozostanie jeszcze przez jakiś czas. Czeka nas długi okres wzrostu poniżej potencjału – mówi Zah Pandl, ekonomista Lehman Brothers cytowany przez agencję Dow Jones.

Analitycy przypominają, że w drugim kwartale rząd przyznał konsumentom rabaty podatkowe przekraczające 150 mld dolarów. Ponadto dzięki słabemu dolarowi nieznacznie zwiększył się amerykański eksport. Gdyby nie to, PKB by się obniżył. – Dane wskazują, że od końca 2007 r. trwa łagodna recesja – mówi Michael Woolfolk z Bank of New York.

Jego zdaniem drugie półrocze będzie jeszcze gorsze. Eksport nie będzie już silnym wsparciem dla gospodarki ze względu na osłabienie koniunktury na świecie. Drugiego tak pokaźnego rabatu podatkowego amerykańska administracja raczej nie przyzna. A spadające ceny domów i kryzys finansowy będą coraz bardziej odczuwane przez firmy i konsumentów. Na pogarszającą się sytuację gospodarczą wskazuje też najnowszy raport agencji ratingowej Standard & Poor’s, która obliczyła, że w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie 2008 roku zbankrutowało tyle przedsiębiorstw, ile łącznie w 2006 i 2007 roku.

Światełkiem w tunelu może być raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który stwierdził, że w całym roku 2008 Stanom Zjednoczonym nie grozi spadek PKB, a w przyszłym powinno nastąpić ożywienie koniunktury w tym kraju. MFW zastrzegł, że w obecnej sytuacji prognozowanie przyszłości jest niezmiernie trudne: “Amerykańska gospodarka wypłynęła na nieznane wody”.

Ekonomiści sądzą, że kryzys w USA może przenieść się do Europy. Agencja Reutera podała, powołując się na anonimowe źródła, że ekonomiści Europejskiego Banku Centralnego nie wykluczają, iż w drugim kwartale PKB strefy euro był niższy niż w pierwszym. – Techniczna recesja, czyli spadek PKB przez dwa kwartały z rzędu, nie jest niemożliwa – stwierdził Holger Schmeiding, ekonomista Bank of America. – Europa przeżywa ubogie lato. Według banku UniCredit nadzieje wyrażane przez EBC, że od czwartego kwartału europejska gospodarka zacznie stopniowo przyspieszać, mogą się okazać płonne.

Dla Europejczyków bardzo bolesny jest wzrost cen. W lipcu inflacja w strefie euro osiągnęła rekordowy poziom 4,1 proc. Zdaniem ekonomistów tylko ceny energii (łącznie z paliwami) podskoczyły w lipcu o 18 proc. w porównaniu z lipcem 2007 r. W czwartek okazało się również, że w Szwajcarii inflacja wyniosła w lipcu 3,1 proc., najwięcej od 1993 roku. Wysoka inflacja sprawia, że banki centralne nie mogą wspierać słabnących gospodarek przez obniżki stóp procentowych. Na szczęście dla osób zadłużonych we frankach lub w euro równie mało prawdopodobne są w najbliższym czasie podwyżki kosztów kredytu w tych walutach.

Cała nadzieja w cenach ropy. To one są w głównej mierze wpływają na wzrost inflacji, więc jeżeli zaczną się obniżać albo przynajmniej pozostaną na obecnym poziomie, bankom centralnym łatwiej będzie obniżać koszty kredytu. – Jeśli ceny ropy wykonają swoją robotę i zaczną wreszcie spadać lub przestaną rosnąć, w przyszłym roku nastawienie banków centralnych może się zmienić – uważa Aurelio Maccario, ekonomista UniCredit.


Rzeczpospolita 1.08.08. Pieniądze i Ekonomia,
[link widoczny dla zalogowanych]

No to lecimy:

Cytat:
Bardzo niski wzrost gospodarczy i wysoka inflacja to najgorszy scenariusz dla światowej gospodarki.


A niby wysoki wzrost i wysoka inflacja albo niski wzrost i niska inflacja moga iść w parze? Jedno z drugiego wynika.

Cytat:
Cała nadzieja w tym, że ze względu na niższe ceny ropy inflacja spadnie, a banki centralne obniżą stopy procentowe.


A teraz na odwyrtkę, autor liczy na jednoczesny mróz i upał.
Nie wspominając, że obniżka stóp może tylko pogorszyć sytuację.

Cytat:
Analitycy przypominają, że w drugim kwartale rząd przyznał konsumentom rabaty podatkowe przekraczające 150 mld dolarów.


No, super, bardzo pomógł gospodarce...

Cytat:
Ponadto dzięki słabemu dolarowi nieznacznie zwiększył się amerykański eksport. Gdyby nie to, PKB by się obniżył


I znowu prakseologia odrzucona. Pana Ekonomistę nie obchodzi, że słaby dolar wynika z mnożenia go w FED, a zwiększony eksport, jeśli nie wynika z przyczyn naturalnych (wtedy dolar rośnie w siłę) tylko Amerykę niszczy.
PKB liczą jakimiś magicznymi sposobami, z bogactem ludzi nie mającymi nic wspólnego, więc możliwe, że upadek gospodarzy USA będzie oznaczał wzrost ich magicznego wskaźnika.

Cytat:
Dane wskazują, że od końca 2007 r. trwa łagodna recesja – mówi Michael Woolfolk z Bank of New York.


Łagodna śmierć też może trwać?

Cytat:
Eksport nie będzie już silnym wsparciem dla gospodarki ze względu na osłabienie koniunktury na świecie.


Od kiedy eksport wspiera gospodarkę. Może tylko oznaczać, że dolara nikt już nie chce, włączając Amerykanów.

Cytat:
Drugiego tak pokaźnego rabatu podatkowego amerykańska administracja raczej nie przyzna.


Czemu? Przecież to tak wspaniale rozwija gospodarkę.

Cytat:
A spadające ceny domów i kryzys finansowy będą coraz bardziej odczuwane przez firmy i konsumentów.


Broń nas Boże przez tanimi domami! Jeszcze wszyscy sobią kupią drugi i nie będa pracować, tylko w nim siedzieć. Jeszcze im, fuj, oszczędności zostaną i spowolnią gospodarkę [pędząca wprost na tytanową ścianę]

Cytat:
Światełkiem w tunelu może być raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który stwierdził, że w całym roku 2008 Stanom Zjednoczonym nie grozi spadek PKB, a w przyszłym powinno nastąpić ożywienie koniunktury w tym kraju.


No proszę, raporty ratują gospodarkę. Może trzeba wskrzesić ministerstwo propagandy?

Cytat:
MFW zastrzegł, że w obecnej sytuacji prognozowanie przyszłości jest niezmiernie trudne: “Amerykańska gospodarka wypłynęła na nieznane wody”.


Jakie nieznane?! Wpływa na nie już z 10 raz. Radzę Panom Ekonomistom poczytać, co się działo w 1929 to zobaczą jakie góry lodowe przed nimi.

Cytat:
Dla Europejczyków bardzo bolesny jest wzrost cen.


O, to Europejczycy mają inne preferencje. Proponuję, żeby kupowali w USA tanie domy, a Amerykańcom sprzedawać drogie produkty. I wszyscy będą zadowoleni.
A jak eksport podskoczy!!!

Cytat:
Wysoka inflacja sprawia, że banki centralne nie mogą wspierać słabnących gospodarek przez obniżki stóp procentowych.


A to już mistrzostwo świata.
Do baku nie można wlać benzyny, bo z rury wydechowej wylatują spaliny.
Oceany nie parują, bo w Brazyli pada deszcz.

Cytat:
Cała nadzieja w cenach ropy. To one są w głównej mierze wpływają na wzrost inflacji, więc jeżeli zaczną się obniżać albo przynajmniej pozostaną na obecnym poziomie, bankom centralnym łatwiej będzie obniżać koszty kredytu. – Jeśli ceny ropy wykonają swoją robotę i zaczną wreszcie spadać lub przestaną rosnąć, w przyszłym roku nastawienie banków centralnych może się zmienić – uważa Aurelio Maccario, ekonomista UniCredit.


Pointa będąca perłą tego tekstu! Zaczynamy od odkrycia, że droga cena ropy sprawia, że ceny są wysokie.
A potem to już tylko czekamy na cud, żeby banki centralny miały dalej co psuć!

A jak ceny "nie wykonają swojej roboty"? To je zmusimy! Przecież państwo może wszystko, dlaczego rzeczywsitość ma być obiektywna.


Jak czytałem to po raz pierwszy miałem lepsze komentarze, ale drugie czytanie tych bzdur kompletnie zadusiło wenę.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
venom
Gość






PostWysłany: Pią 10:49, 01 Sie 2008    Temat postu:

Czego sie spodziewasz po ekonomistach zapatrzonych w magiczne wzorki , krzywe , funkcje itp. ekonometryczne bajery Rolling Eyes cóż ojcem makroekonomii jest pan Keynes - jego duch jest wiecznie żywy Wink
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 11:28, 01 Sie 2008    Temat postu:

Ale z czego oni wyciągają te wzorki i jak w ogóle patrza na wykresy, skoro 2+3=5 to dla nich jakaś wielka tajemnica.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 11:41, 05 Sie 2008    Temat postu:

Tym razem błysnął Gomułka w Wall Street Journal:

Cytat:
Według Stanisława Gomułki, ekonomisty BCC i byłego wiceministra finansów, jeśli wzrost płac utrzymywałby się na poziomie przekraczającym 6,5 proc., w dłuższej perspektywie doprowadziłby do wzrostu inflacji.


To samo zresztą w samym podtytule
Cytat:
[Emigranci] Zmienią też układ sił na rynku pracy, co spowoduje, że pensje nie będą już rosły w tak zawrotnym tempie jak do tej pory. A to oznacza, że tempo wzrostu inflacji nie będzie już tak szybkie.


Emigranci uratują nas przed inflacją, bo zmniejszą popyt na pracę, a dzięki tamu zmnijszy się wzrost wysokości płac.

Bajka o smoku brzmi wiargodniej
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna -> Ideologia, religia, światopogląd Wszystkie czasy w strefie GMT - 3.5 Godziny
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin