Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego
i innych zwolenników WOLNOŚCI
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sposób Unii na kryzys

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna -> Ideologia, religia, światopogląd
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MythBuster
Gość






PostWysłany: Sob 14:52, 08 Lis 2008    Temat postu: Sposób Unii na kryzys

Cytat:
Szczyt przywódców Unii Europejskiej o kryzysie finansowym zakończony. Nicolas Sarkozy pojedzie za tydzień do Waszyngtonu ze wspólnym stanowiskiem w sprawie ratowania systemu finansowego
Zdaniem Jose Manuela Barroso, szefa Komisji Europejskiej, świat jest teraz bardziej otwarty na zmiany w systemie finansowym niż wcześniej


Francuski prezydent, który kieruje obecnie Unią, zdołał wczoraj w Brukseli przekonać przywódców pozostałych państw członkowskich, w tym Lecha Kaczyńskiego, do planu naprawy światowych finansów.

Uczestnicy nadzwyczajnego szczytu UE przyjęli pięciostronicowe stanowisko, do którego przedstawiciele Unii będą przekonywać USA i resztę świata 15 listopada na szczycie G20 w Waszyngtonie. – To nie może być wymiana poglądów, analiza sytuacji. Musimy podjąć konkretne decyzje operacyjne. Powiedziałam o tym przez telefon prezydentowi Bushowi – mówił Sarkozy na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu.

W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. – Szczyt w Waszyngtonie nie może skończyć się bez rozstrzygnięć – mówił. Dodał, że świat jest teraz o wiele bardziej otwarty na zmiany w systemie finansowym niż kiedykolwiek wcześniej.Plan Unii to więcej nadzoru i regulacji. Żadna instytucja finansowa, żaden segment rynku nie może pozostać poza sferą regulacji lub przynajmniej jakiejś formy kontroli.

Przywódcy zaproponowali, żeby agencje ratingowe, które do ostatniej chwili oceniały niebezpieczne instrumenty dłużne jako wiarygodne, podlegały rejestracji i nadzorowi. Mają zmienić się reguły księgowania tak, by zasada odzwierciedlania rynkowej wartości posiadanych aktywów nie prowadziła do nadymania bańki spekulacyjnej. Powstaną kodeksy dobrego postępowania, które zmniejszyłyby chęć do ryzykownych operacji w sektorze finansowym. Kodeksy te miałyby także objąć zasady wynagradzania kadry zarządzającej. Reformie powinien ulec Międzynarodowy Fundusz Walutowy. – Był ostatnio mniej widoczny, ale to nie znaczy, że stracił swoją siłę – przekonywał Sarkozy.

Europa chce dać sygnał reszcie świata, że nie można poprzestać na walce z kryzysem finansowym. Proponowana reforma musi zostać włączona w większy obraz zmian gospodarczych, które obejmują także: bezpieczeństwo żywności, walkę z ubóstwem, walkę ze zmianą klimatyczną i dokończenie negocjacji o wolnym handlu. – Wszystkie państwa członkowskie w szczegółach poparły ten plan – relacjonował Sarkozy.

Francuski prezydent zdaje sobie sprawę, że ostateczne decyzje w Waszyngtonie zapaść jeszcze nie mogą. Ale przekonuje, że „nie ma czasu do stracenia” i – w imieniu Unii Europejskiej – chce wyznaczenia terminu 100 dni na przygotowanie kolejnych propozycji. Miałyby zostać one przedstawione do zatwierdzenia na kolejnym szczycie grupy G20 na wiosnę 2009 r.

Polski prezydent w czasie swojego kilkuminutowego wystąpienia powiedział o rządowych planach wprowadzenia w krótkim czasie euro w naszym kraju. – Nie było to przedmiotem dyskusji i nie wywołało żadnych reakcji – powiedział Lech Kaczyński. Prezydent poinformował też w Brukseli, że Polska przeżywa okres spowolnienia, ale – jak podkreślił – „nasza sytuacja i tak jest nieporównywalnie lepsza niż gdzie indziej”.

UE będą reprezentować w Waszyngtonie Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania. Premier tego ostatniego kraju, Jose Zapatero, zasiądzie przy stole obrad, mimo że Hiszpania nie należy do G20. Jednak po zmasowanej akcji dyplomatycznej Zapatero dostał krzesło od Sarkozy’ego, który tym razem dysponował w Waszyngtonie dwoma miejscami: jako prezydent Francji i jako obecny przewodniczący Rady UE. Hiszpan argumentował, że reprezentuje ósmą co do wielkości gospodarkę świata. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego przy stole obrad w Waszyngtonie powinna też być Polska. — To jest sprawa rządu, ona dziś była nie do załatwienia – powiedział prezydent RP.

Informacje o kryzysie gospodarczym


No to produkcja w piz*u do Chin, mości państwo.

Aha, jeszcze ciekawostka od "glupiego" Busha:

Cytat:
Amerykanie nie chcą globalnego nadzoru


USA sprzeciwiają się planom Unii Europejskiej, która w obliczu kryzysu finansowego chce rygorystycznej kontroli rynków finansowych.

Przed rozpoznającym się wkrótce szczytem finansowym administracja Busha sprzeciwia się powstaniu globalnego urzędu nadzoru. Sprzeciw wobec europejskich planów reformy międzynarodowych rynków finansowych sygnalizuje także Kanada.

Jak powiedział wysoki rangą przedstawiciel rządu, amerykański prezydent George W. Bush zamierza wezwać członków grupy 20 państw przemysłowych oraz państw rozwijających się, by nie wykorzystywali kryzysu finansowego, jako wymówki dla ograniczeń wolnego rynku lub wprowadzania częściowych barier.

- Jesteśmy przekonani, że także w Europie oraz innych regionach nie ma zbyt wielkiego wsparcia dla upoważniania międzynarodowej instytucji do regulacji wszystkich światowych rynków finansowych - twierdzi przedstawiciel administracji Busha.

Także należąca do G7 Kanada wyraża wątpliwości, co do konieczności tak rygorystycznej i sterowanej centralnie regulacji rynków finansowych.- Do sprawy należy podchodzić pragmatycznie- powiedzieli przedstawiciele rządu przed spotkaniem przygotowawczym ministrów G20, które będzie miało miejsce w niedzielę w Brazylii.

Zdaniem Kanadyjczyków poprawa nadzoru finansowego musi rozpocząć się od poziomu krajowego. Międzynarodowa współpraca i regularna kontrola postępowania powinny odgrywać rolę towarzyszącą. A presję można wywierać w sposób nieformalny.

Mimo kryzysu finansowego USA i Kanada domagają się, by nie ograniczać niezależności rygorystycznymi przepisami. Podczas szczytu, który odbędzie się 14 i 15 listopada w Waszyngtonie, Europa będzie domagała się wiążących zasad, większej kontroli i przejrzystości.


Ostatnio zmieniony przez MythBuster dnia Sob 14:54, 08 Lis 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dinsdale
Gość






PostWysłany: Sob 19:28, 08 Lis 2008    Temat postu:

Jak to ładnie podsumował Mateusz Machaj:
[link widoczny dla zalogowanych]
"Niestety nasi politycy muszą się jeszcze dużo nauczyć. Obecnie rynek finansowy jest regulowany i to nie pomaga rozwiązać problemu pokusy nadużycia. I dalsze regulacje nie będą w stanie tego problemu rozwiązać. Jeśli jest otwarcie propagowany system, w którym straty są uspołecznianie i rachunek za nie płaci ktoś inny niż osoba odpowiedzialna, to ten system będzie promować głupie inwestowanie. Żadna regulacja tego faktu nie zmieni."

Cytat:
Przed rozpoznającym się wkrótce szczytem finansowym administracja Busha sprzeciwia się powstaniu globalnego urzędu nadzoru.

Pewnie tylko dla tego że obawia się o to że nie będzie stał na czele ;p
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Sympatyków Janusza Korwin-Mikkego Strona Główna -> Ideologia, religia, światopogląd Wszystkie czasy w strefie GMT - 3.5 Godziny
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin